Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku

Kalendarium

«

Kwiecień 2024

»
NdPnWtŚrCzwPtSob
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930        

Film promocyjny

Narodowe Centrum Kultury
Projekt - tablica

Losowe zdjęcie

Wolna i Niepodległa 100 lat Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wolna i Niepodległa 100 lat Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie zorganizował wernisaż pt. "Wolna i Niepodległa" 100 lat Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wystawa obejmuje prace o tematyce patriotycznej, nawiązującej do setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zostały zaprezentowane rzeźby, szkice i obrazy autorstwa lokalnych artystów: Pana Zygmunta Niewiadomskiego i Pani Beaty Dzik - pracownika Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie.

Otwarcie wystawy prac odbyło się 11 listopada (niedziela) w Centrum Kształcenia w Lipniku o godz. 16:00.

Wystawa potrwa do 21 grudnia 2018 r.

Zapraszamy w dni robocze w godz. 11:00-19:00.


            11 listopada 2018 r. w Centrum Kształcenia w Lipniku odbyła się wystawa prac Beaty Dzik i Zygmunta Niewiadomskiego pod nazwą: „Wolna i Niepodległa”.

Wystawa została specjalnie przygotowana, by w sposób artystyczny uczcić setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na otwarciu wystawy wszyscy razem, zachowując godną postawę, oddając szacunek symbolom narodowym i hołd wszystkim poległym za ojczyznę odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Cennej lekcji historii udzielił gospodarz Gminy Lipnik, Wójt Andrzej Grządziel, przybliżając postacie ściśle związane z walką o wolną Polskę, a także batalię polityczną, jaka toczyła się na arenie międzynarodowej, która miała na celu przywrócenie granic Polski na mapę świata. Głos zabrał także ppłk w st. spocz. Janusz Jakubowski Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Sandomierz, który odniósł się w swoich słowach do niezwykłej odwagi „Siódemki Beliny” i krótko przytoczył ich niezwykłe życiorysy. Okazało się, że czterech oficerów będących pod dowództwem Władysława Prażmowskiego „Belina” pochodzi z najbliższych terenów ziemi opatowskiej i ziemi sandomierskiej. Na ręce Zygmunta Niewiadomskiego wręczył w imieniu zarządu ŚZŻAK podziękowanie za swoiste szerzenie patriotyzmu w sztuce i kulturze.

Piękne słowa podsumowania i oceny wyraził dr Stanisław Hadyna, który podkreślił charyzmę skromnych artystów i ich niezwykłe umiejętności w zaprezentowanych pracach. Podkreślił jak ważna jest historia naszej Ojczyzny i znaczenie wszystkich zasłużonych i poległych.

Część artystyczna rozpoczęła się recytacją wierszy Zygmunta Niewiadomskiego w niezwykłej atmosferze kontemplacji i zrozumienia „tęsknoty za ojczyzną” jaką przeżył autor na obczyźnie. Ostatnie dwa zaprezentowane wiersze: „Flaga” i „Ostatni husarz” należą do Adama Barańskiego, pracownika Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała niezwykłe utwory wykonane przez wokalistki działające przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku. Młode artystki wykonały utwory takie, jak: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ojczyzno ma”, czy też „Mówię o tobie dobrze” przy akompaniamencie instruktora muzycznego Pana Mariusza Korony. Część artystyczna zakończyła się gromkimi brawami i wspólnym wykonaniem utworu „Szara piechota”.

Wśród prac artystów znalazły się rzeźby, płaskorzeźby, obrazy malarskie oraz szkice „Ojców Niepodległości” rysowane węglem. Pomiędzy rzeźbami swoje miejsce miały także repliki pistoletów, którymi walczyli nasi przodkowie w XIX wieku, a także zabytkowy bagnet z okresu I wojny światowej, jak i prywatna szabla mistrza Zygmunta Niewiadomskiego. Niezwykłą ciekawość zwiedzających skupiły na sobie fotografie sprzed około stu lat, ukazujące życie mieszkańców, jak i żołnierzy walczących o Wolną i Niepodległą Polskę.

W miłej atmosferze rozmów dotyczących „Wolnej i Niepodległej” wszyscy podziwiali niezwykłą wystawę prac o tematyce patriotycznej.

                                                                                              Adam Barański

"Wolna i Niepodległa" to tytuł wystawy rzeźby, malarstwa i rysunku Zygmunta Niewiadomskiego i Beaty Dzik, jaka została otwarta 11 listopada 2018 r. w Lipniku z okazji jubileuszu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

            Obchody odzyskania niepodległości na terenie gminy Lipnik odbyły się w Centrum Kształcenia, w którym nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy dwojga miejscowych artystów Zygmunta Niewiadomskiego oraz Beaty Dzik. Ta osobliwa wystawa, prezentująca dorobek rzeźbiarski i malarski Zygmunta Niewiadomskiego oraz rysowniczy Beaty Dzik zgromadziła licznych gości z terenu gminy Lipnik na czele z wójtem Panem Andrzejem Grządzielem. Po okolicznościowych wystąpieniach przybliżających historyczne tło zmagań o Niepodległą Polskę w 1918 r., jak również wkład lokalnych bohaterów w procesie dochodzenia do wolności nastąpiła biograficzna prezentacja autorów zgromadzonych eksponatów malarskich, rzeźbiarskich oraz rysunkowych. Następnie przybliżono licznie obecnej publiczności treści historyczne i artystyczne zawarte w prezentowanych pracach.

             Dorobek malarski Zygmunta Niewiadomskiego prezentowany w czasie wystawy składał się z obrazów poświęconych tematyce historycznej odwołującej się do wydarzeń Insurekcji Kościuszkowskiej z końca XVIII w., poprzez zmagania z czasów wojen napoleońskich 1. poł. XIX w., a kończąc na motywach z I wojny światowej, bezpośrednio będącej następstwem odzyskania niepodległości przez Polskę. Historyczną treścią przedstawianych obrazów były motywy militarne ujęte w charakterystyczny dla autora sposób, czego przykładem było przedstawienie generała księcia Sanguszki w czasie bitwy pod Szczekocinami, ukazanie dragona armii napoleońskiej w czasie odwrotu spod Moskwy w 1812 r., śpiącego oficera armii francuskiej po przeprawie przez Berezynę oraz kończąc szarżę ułańską generała Władysława Beliny Prażmowskiego oraz portret pochodzącego z Usarzowa Antoniego Zdzisława Jabłońskiego. Dopełnieniem twórczości malarskiej pierwszego z prezentowanych autorów były portrety wykonane w formie płaskorzeźby przedstawiające siedmiu oficerów z okresu walk Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w czasie I wojny światowej. Cykl ten, reprezentowali: Stefan Hanka Kulesza, Stanisław Grzmot Skotnicki, Antoni Zdzisław Jabłoński, Władysław Belina Prażmowski, Zygmunt Bończa Karwicki, Janusz Głuchowski oraz Ludwik Kmicic Skrzyński. Tematyka zgromadzonych obrazów i rzeźb autorstwa Zygmunta Niewiadomskiego zaczerpnięta została z polskich zmagań o niepodległość, co znalazło żywe zainteresowanie wśród zgromadzonej publiczności.

            W zupełnie innym charakterze została zaprezentowana twórczość artystyczna Beaty Dzik, na którą składały się rysunki "Ojców polskiej Niepodległości". Ten unikatowy w swoim rodzaju przegląd rysunków przedstawiał: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Rysunki, które zostały zaprezentowane na wystawie "Wolna i Niepodległa" w Lipniku charakteryzowały się autentycznością oraz profesjonalizmem wykonania, na co bez wątpienia zwrócili uwagę wszyscy przybyli goście. Wyczucie światłocienia oraz umiejętne prowadzenie kreski w rysunkach Beaty Dzik nie tylko dokładnie oddaje budowę anatomiczną portretowanej osoby, ale co najważniejsze ukazuje charakterologiczny i psychologiczny rys modela. Ze wszystkich sześciu portretów zaprezentowanych w czasie wystawy, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na rysunek przedstawiający Ignacego Jana Paderewskiego, który oddaje w pełni znamiona dobrze opracowanego warsztatowo studium rysunkowego. Paderewski w ujęciu tej młodej artystki to przede wszystkim kompozytor i pianista z młodego okresu jego twórczości muzycznej, którego najważniejszym walorem było romantyczne i utrzymane w duchu polskiego sentymentalizmu poczucie wyjątkowego geniuszu. Profesjonalna twórczość artystyczna Beaty Dzik umożliwiła wszystkim zebranym gościom w czasie listopadowego wernisażu na niezapomniane wrażenia estetyczne i patriotyczne, które miejmy nadzieje utorują w przyszłości samodzielną drogę twórczą tej utalentowanej artystce.     

                                                                                         Stanisław Hadyna

Autorami niżej zamieszczonych zdjęć są: Grzegorz Lipski oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie 



Copyright © 2014. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Gama