Ferie Zimowe w GOK i CK

Podczas Ferii Zimowych organizowanych przez Gminny
Ośrodek Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku
na wszystkie czekały niezwykłe i ciekawe zajęcia prowadzone przez instruktorów. Każdy dzień był urozmaicony różnymi tematami, które łączyć w sobie będą świetną zabawę.

FERIE ZIMOWE 14-25.01.2019 R.

Pierwsze dni ferii zimowych pozwoliły dzieciom zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zimowego wypoczynku. Podczas spotkania strażacy z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipniku opowiedzieli dzieciom jak ważna jest bezpieczna i uważna zabawa na śniegu i lodzie. Przypomnieli także, jak należy się zachować podczas udzielania i wzywania pomocy. W trakcie pokazu zaprezentowali sprzęt ratowniczy jakim dysponują w czasie udzielania pomocy poszkodowanym. Krótką prezentację oraz wsparcie lipnickich strażaków stworzyli druhowie z Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie. Na rozmowy z dziećmi o bezpieczeństwie został zaproszony przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Opatowie, dzielnicowy gminy Lipnik, Paweł Łasak. Na koniec spotkania strażacy wręczyli wszystkim uczestnikom drobne upominki.

Oprócz zasad bezpieczeństwa dzieci poznały zasady królewskiej gry w szachy. Podczas trwania ferii niejednokrotnie zostały rozegrane liczne partie, bardziej lub mniej wymagające kreatywności i logicznego myślenia.

Swoistym wytchnieniem była możliwość obcowania ze sztuką teatralną. Aktorzy ze Studia Teatralnego Krak-Art zaprezentowali dwa krótkie i ciekawe spektakle: „O Popielu i myszach” i „Zajęcza chatka”. W każdym przedstawieniu najmłodsi wraz z rodzicami mogli spróbować swoich sił na scenie. Dalsza część zajęć nawiązywała do teatru. Po krótkim wprowadzeniu, dzieci uczyły się ról w spektaklu humorystycznym „Pan Tadeusz”. Odgrywały w nim role: Soplicy, księdza Robaka, Zosi, Jankiela, Tadeusza, czy też Macieja Dobrzyńskiego, przebierając się i śmiejąc w kolejnych próbach

Kolejne dni ferii zimowych obfitowały w zajęcia muzyczne i plastyczne, które często odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku. W czasie zajęć ruchowych dzieci mogły dać upust swoim emocjom wykonując kilka prostych układów choreograficznych. Natomiast zajęcia muzyczne pozwoliły poznać podstawowe dźwięki na pianinie i gitarze. Na zajęciach plastycznych pt. „Anioł sercem malowany” najmłodsi mogli pokazać swoje talenty malarskie. W nawiązaniu do tytułu zajęć, dzieci na deskach, farbami akrylowymi namalowały anioły, które później stały się idealnym prezentem na dzień babci i dziadka.

W następnych dniach również nie zabrakło emocji i zainteresowania ze strony najmłodszych uczestników. W czasie zorganizowanego wyjazdu do Kina Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim dzieci obejrzały film animowany pt. „Ralph Demolka w internecie”. Po filmie wszyscy udali się do McDonald’s na drobną przekąskę.

Kolejne zajęcia nawiązywały do technologii fotograficznej skupionej w podręcznym urządzeniu codziennego użytku, czyli telefonie komórkowym. Zajęcia z fotografii telefonem pokazały dzieciom nowe możliwości ich własnych urządzeń. Dzięki ingerencji w parametry aparatu nauczyły się dostosowywać swoje urządzenia do potrzeb uzyskania dobrego zdjęcia. Poznały proste zasady kompozycji i kreowania nowych możliwości, aby ciekawie sfotografować dany obiekt.

W czasie ferii odbyła się kolejna edycja Turnieju Tenisa Stołowego w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie, w której brało udział siedmiu zawodników pod okiem profesjonalnego sędziego Pawła Kokosy. Po zaciętych rozgrywkach wyłonili się zwycięzcy, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W Centrum Kształcenia w Lipniku natomiast miały miejsce amatorskie Rozgrywki Szachowe, które zgromadziły nie mniejszą liczbę zawodników. Gościem honorowym i jednym z inicjatorów rozgrywek był ksiądz Marian Nowak, proboszcz parafii Malice Kościelne.

Zakończenie ferii zimowych przyniosło dużo zabawy i pozytywnych emocji. W czasie zorganizowanej imprezy choinkowej dzieci mogły bawić się przy różnego rodzaju muzyce. Został także zaprezentowany, wcześniej przygotowany spektakl „Pan Tadeusz”, który miło zaskoczył przybyłych rodziców. Dzieci miały także możliwość uczestniczenia w najróżniejszych zabawach i konkursach przygotowanych przez pracowników Ośrodka Kultury. Jednakże największym zainteresowaniem cieszyła się piosenka na życzenie, która nie raz zaskoczyła innych uczestników zabawy. W miłej, tanecznej atmosferze zakończyły się ferie zimowe w 2019 r.