Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku

Kalendarium

«

Kwiecień 2024

»
NdPnWtŚrCzwPtSob
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930        

Film promocyjny

Narodowe Centrum Kultury
Projekt - tablica

Losowe zdjęcie

XVIII Biesiada Świętojańska

XVIII Biesiada Świętojańska

23 czerwca 2019 r. we Włostowie odbyła się XVIII Biesiada Świętojańska.

Tradycją stało się obchodzenie Biesiady Świętojańskiej w Wigilię św. Jana, lecz noc Kupały, czyli najkrótsza noc w roku ma swoje korzenie w czasach pogańskich będą równie wielkim świętem.

Wiele zapożyczeń z tamtego okresu można znaleźć w obecnej kulturze, jednak XVIII Biesiada Świętojańska we Włostowie rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela we Włostowie, podczas której został poświęcony ogromny wieniec wykonany specjalnie na tą okazję.

O 16:00 na Stadionie Sportowym we Włostowie na scenie pojawiły się niezwykła maskotki o bardzo dużych gabarytach, czyli Wesołe Szczurki. Przez godzinę zabawiały najmłodszą publiczność opowiadając i śpiewając o swoich przygodach, by później zaprosić dzieci do wspólnej zabawy.

Godzina 17:00 była znakiem oficjalnego otwarcia XVIII Biesiady Świętojańskiej przez wójta gminy Lipnik Andrzeja Grządziela, zastępcę wójta gminy Lipnik Wojciecha Zdyba, Przewodniczącego Rady Gminy w Lipniku Stanisława Mazura oraz zaproszonych gości: posła na sejm RP Kazimierza Kotowskiego, Marka Kwitka i Andrzeja Kryja, V-ce starostę powiatu opatowskiego Małgorzatę Jalowską, członka Rady Powiatu Krzysztofa Hajdukiewicza, insp. Ryszarda Komańskiego, Prezesa Zarządu LGD Sandomierz Janusza Stasiaka, Dyrektora PGE Dystrybucja S.A. rejon Energetyczny Staszów Jarosława Borowca i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku Sebastiana Szymańskiego.

Po krótkich przemowach, na scenie pojawiły się w pięknych strojach z wiankami na głowie panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kurowa, Usarzowa i Słabuszewic, które w tym dniu przygotowały swoje stoiska z niezwykłymi potrawami, wykonanymi niejednokrotnie według tajemnych przepisów.

Część artystyczną rozpoczął występ zespołu folklorystycznego prowadzonego przez Dyrektora GOK-u, czyli Świętokrzyskie Uśmiechy w składzie: Wiktoria Furgon, Natalia Kargul, Patrycja Kargul, Klaudia Moskal. Następnie na scenie pojawili się wokaliści działający przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie: Amelia Trytko, Klaudia Wyrazik, Klaudia Moskal, Natalia Kargul, Krzysztof i Tomasz Kiec.

Ostatnim punktem przygotowanym dla dzieci, były zabawy z GOK-iem. Quizy prowadzone przez pracownika GOK-u, cieszyły się dużym zainteresowanie wśród najmłodszych, a zwycięzcy otrzymali w nagrodę smycze Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku.

Parkiet przed sceną wypełnił się tańczącą publicznością, gdy na scenie pojawił się zespół Fire Play, przy którego muzyce wszyscy bawili się do późnych godzin nocnych. Kolejny znakomity występ zaliczył zespół EGO, który zjednał sobie włostowską publiczność.

Gwoździem programu okazał się występ zespołu BACIARY, który przyciągnął na stadion do Włostowa ogromną liczbę ludzi lubiących się bawić przy góralskiej i biesiadnej muzyce. Warto dodać, że ostatni raz BACIARY gościły w gminie Lipnik okrągłe 10 lat temu, również grając na biesiadzie znane i lubiane przeboje.

Tuż po północy przy dźwiękach zespołu Fire Play Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie Sebastian Szymański podziękował wszystkim za udział w XVIII Biesiadzie Świętojańskiej we Włostowie.

Podczas biesiady najmłodsi i młodzież mogli skorzystać z niezwykłego placu zabaw zaopatrzonego w dmuchańce, trampoliny i zjeżdżalnie, znalazła się także dmuchana wieża wspinaczkowa. Catering zapewniła wszystkim firma DAGAMIX oferując bogaty asortyment spożywczy. Za technikę była odpowiedzialna firma Kowal Sound – Adam Kowalski. Patronat nad biesiadą objął: Tygodnik Nadwiślański, Echo Dnia oraz Radio Leliwa.



Copyright © 2014. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Gama